kupno mieszkania

Mieszkanie od dewelopera – co należy wiedzieć?

Kupno mieszkania to poważna inwestycja na wiele lat, dlatego też warto, aby dokonana była niezwykle ostrożnie. Należy przestrzegać pewnych procedur, by mieć całkowitą pewność, że nie zostaniemy w żaden sposób oszukani.

Kupno mieszkania krok po kroku

Jeżeli chcemy kupić mieszkanie, musimy dokładnie określić sumę pieniędzy, jaką możemy na ten cel przeznaczyć. Kiedy nie dysponujemy odpowiednią ilością gotówki, powinniśmy wybrać się do doradcy finansowego, który sprawdzi naszą zdolność kredytową. Następnie musimy ustalić, jakiej powierzchni potrzebujemy oraz jaka dzielnica nas interesuje. Jeśli znaleźliśmy mieszkanie deweloperskie, konieczne jest dokładne sprawdzenie historii dewelopera. Przed podpisaniem wstępnej umowy możemy spróbować negocjować, być może uda się nieco obniżyć koszty. Kiedy mieszkanie jest już gotowe, podpisujemy protokół zdawczo-odbiorczy. Należy dokładnie sprawdzić każdy kąt i dopiero wówczas to zrobić. Po tym etapie pozostaje nam tylko zawrzeć ostateczną umowę.

Jak sprawdzić dewelopera?

Deweloper nie jest osobą anonimową, powinno się więc sprawdzić jego wcześniejsze realizacje oraz czas ich wykonania. Warto wiedzieć, czy wszystko przebiegało zgodnie z planem. Mimo zapewnień należy odwiedzić miejsce budowy i dowiedzieć się, jak zaplanowane jest zagospodarowanie przestrzeni obok. Dodatkowo dobrym rozwiązaniem będzie konsultacja z doradcą finansowym, ponieważ w takim przypadku opinie w Internecie mogą być mylne.

Czy nasze pieniądze mogą zniknąć?

Odpowiedź jest na szczęście przecząca. Od jakiegoś czasu deweloper nie może wydawać pieniędzy, jak tylko chce. Zapłata dociera do niego dopiero wtedy, kiedy budowa zostanie ukończona. Co prawda może pobierać część kwoty, ale tylko po skończeniu danego etapu. Własne mieszkanie to ogromna odpowiedzialność, ale również komfort. Jeżeli więc zamierzamy zainwestować, musimy naprawdę dokładnie sprawdzić wszystko, co jest związane z tą sprawą. Wówczas miejsce to będzie właśnie takie, jak tego chcemy.

Udostępnij