koszt budowy domu

Jak obniżyć koszty budowy domu?

Posiadanie własnego domu to marzenie wielu z nas. Koszty budowy domu obejmują zazwyczaj setki tysięcy złotych. Aby wyliczyć potencjalne koszty budowy należy uwzględnić koszt użytych materiałów oraz realizację całej budowy przez firmę budowlaną, koszty wykończenia, przygotowania placu budowy, wykonania przyłączy i innych. 

koszt budowy domu

Szacunki i wyliczenia

Aby wyliczyć koszty budowy domu warto rozpocząć od doboru najlepszego projektu budowlanego. Projekt domu powinien być dostosowanie do potrzeb mieszkańców i dopasowany do możliwości finansowych. Jeśli nie planujesz powiększać rodziny, być może duży dom piętrowy z poddaszem nie będziecie Ci potrzebny. Bardzo ważne jest przemyślane i rozsądne planowanie poszczególnych etapów budowy i kosztów, jakie są z tym związane. Pozwoli to na sporą oszczędność.

Wybór bryły i geometria dachu

Bardzo dużą rolę w oszacowaniu kosztów budowy domu ma wybór bryły budynku i konstrukcja dachu. Można założyć, że koszt budowy domu do stanu pod klucz kształtuje się na poziomie 2500-3000 zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Każda firma wykonawcza określa w ten sposób cenę budynku. Wybudowanie domu do stanu surowego, obejmującego ściany, fundamenty, dach, stolarkę okienną i drzwiową pociąga około 50-60 procent kosztów.

Obniżanie kosztów budowy domu

Inwestycja w domu jednorodzinny wiąże się z pokryciem kosztów projektu domu, adaptacji projektu do posiadanej działki, wszystkie formalności związane z uzyskaniem pozwolenie na budowę oraz koszt wybudowania domu. Jak zatem zaoszczędzić? Spróbuj część tych prac wykonywać tzw. systemem gospodarczym, czyli delegując prace znajomym, rodzinie i poleconym fachowcom. Jeśli jesteś złotą rączką, możesz bez trudu część prac wykonać samodzielnie.

Wybierz tani projekt domu

Duży wpływ na ogólne koszty budowy domu na wybór projektu. Koszty budowy zwiększają się wraz ze złożonością projektu, dużym stopniem skomplikowania fundamentów czy geometrii dachu. Jeśli zdecydujesz się na dom ekonomiczny, będziesz mógł część prac wykonać samodzielnie. Interesujesz się tą tematyką.

Udostępnij