ogrzewanie podłogowe

Wszystko co musisz wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym

Ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem oszczędnym i wyjątkowo przyjaznym dla ludzkiego organizmu.

ogrzewanie podłogowe

Strefy chłodne i ciepłe

Dzieje się tak dlatego, że emisja ciepła (promieniowanie) odbywa się na dużej przestrzeni, przy czym ciepła podłoga jest zaledwie o kilka stopni cieplejsza niż powietrze. Dzięki temu temperatura w pomieszczeniu rozkłada się bardzo równomiernie, nie ma stref wyjątkowo ciepłych (tak jak przy tradycyjnych grzejnikach) czy wyjątkowo chłodnych. Poza tym, jak stwierdzili naukowcy, ludzki organizm wyjątkowo dobrze toleruje podwyższoną temperaturę u podłoża (przy stopach) i chłodniejszą w wyższych partiach pomieszczeń (głowa). Ogrzewanie podłogowe jest też ogrzewaniem idealnym dla alergików. Nie powoduje przemieszczania się drobinek pyłów i kurzu, ruch powietrza jest tutaj bardzo zredukowany, co więcej grzejnik w postaci podłogi jest bardzo łatwy do czyszczenia.

Ogrzewanie podłogowe – rodzaje

Ogrzewanie podłogowe ze względu na komfort i oszczędność staje się coraz popularniejszym rodzajem ogrzewania. Do wyboru mamy dwa rodzaje ogrzewania ze względu na rodzaj czynników grzewczych: wodne ogrzewanie podłogowe i elektryczne ogrzewanie podłogowe. Ogrzewanie wodne to rurki wypełnione wodą, źródłem zasilania w tym wypadku może być dowolne źródło dostarczające energii cieplnej, również piece stosowane w tradycyjnych grzejnikowych instalacjach. Ogrzewanie wodne jest nieco droższe od ogrzewania elektrycznego na samym etapie inwestycji, później koszt eksploatacji jest niższy. Wodne ogrzewanie podłogowe wymaga bardziej zaawansowanych prac instalacyjnych.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe to kable, maty lub folie grzewcze ułożone tuż pod podłogą lub pod warstwą jastrychu. Źródłem zasilania jest w tym wypadku prąd. Instalacja jest tańsza i prostsza zwłaszcza, jeśli skorzystamy z mat lub folii grzewczych. Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest idealnym rozwiązaniem do wybranych pomieszczeń lub jako dodatkowe źródło ogrzewania.

Ogrzewanie podłogowe – zasady montażu

W każdym wypadku elementy ogrzewania podłogowego powinny być ułożone na dobrze izolowanej, również od wilgoci, warstwie podłoża. Izolacja zapewnia pełne i oszczędne wykorzystanie mocy cieplnej ogrzewania podłogowego. Przy montażu należy pamiętać o dobrym wykończeniu (wygrzaniu) jastrychu tak by w efekcie nie doszło do jakichś pęknięć, poza tym, ponieważ ciepła podłoga stosunkowo intensywnie pracuje (rozszerza się i kurczy) nie należy zapominać o dylatacjach, czyli odstępach (szczelinach) między warstwami podłogi a ścianami. W każdym wypadku dobrze jest najpierw wykonać projekt instalacji a wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego powierzyć fachowcom.

Udostępnij