nowoczesne wnętrza

Zakup nowego mieszkania. Na co zwrócić uwagę?

Od czego zacząć proces zakupu nowego mieszkania?

Zakup nowego mieszkania to dla wielu osób najpoważniejsza inwestycja w życiu. Podejmując decyzję o zakupie nieruchomości warto poświecić trochę czasu i wykazać się odrobiną dociekliwości tak aby nasza decyzja była w pełni przemyślana i przede wszystkim satysfakcjonująca. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę kupując nowe mieszkanie.

1. Lokalizacja i otoczenie nowego mieszkania

To obok ceny jeden z najważniejszych czynników, który należy wziąć pod uwagę. Wybór odpowiedniej lokalizacji ma znaczący wpływ na późniejszy komfort codziennego życia. Warto zwrócić uwagę na to co znajduje się w najbliższym otoczeniu naszego przyszłego miejsca zamieszkania. Sprawdźmy dostępność komunikacji miejskiej, odległość od najbliższego przystanku a także dostępność połączeń tramwajowych i autobusowych na których nam najbardziej zależy. Istotna jest również infrastruktura drogowa, przepustowość najbliższych ulic oraz możliwość sprawnego wyjazdu z osiedla. Ma to znaczący wpływ na to jak dużo czasu zajmie nam dojazd do pracy, uczelnię czy najbliższych sklepów. Jeśli nie lubicie poświęcać zbyt dużo czasu na dojazdy warto wybrać lokalizację w pobliżu której zlokalizowane są miejsca, na których nam najbardziej zależy np. szkoła, uczelnia, przedszkole, centra handlowe, punkty usługowe itd.  Pamiętajmy też, że wybór lokalizacji nowego mieszkania zapewniający sprawną komunikację może wiązać się z pewnymi niedogodnościami. Mieszkanie w pobliżu bardzo ruchliwej ulicy lub linii tramwajowej może wiązać się z nadmiernym hałasem. Nowe mieszkanie to nie tylko ściany, w których będziemy przebywać, to również jego najbliższe otoczenie. Sprawdźmy czy w pobliżu zlokalizowane są miejsca, które zapewnią nam możliwość relaksu w czasie wolnym tj. park, plac zabaw, ścieżki rowerowe itp.  Warto również poświęcić odrobinę czasu aby sprawdzić czy w najbliższej przyszłości  w okolicach naszego nowego miejsca zamieszkania, nie są planowane inwestycje, które mogły by nam uprzykrzyć życie. Zgodnie z ustawą deweloperską, firma sprzedająca nowe mieszkania ma obowiązek przedstawienia prospektu informacyjnego w którym znajdziecie szczegółowe informacje o planowanych inwestycjach w najbliższym otoczeniu. Osoby bardziej dociekliwe mogą sięgnąć do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

2. Wiarygodny Deweloper

Jeżeli po wielu dniach a może miesiącach poszukiwań twojego nowego mieszkania zdecydujesz się już na to konkretne, przyjrzyj się deweloperowi, od którego zamierzasz je nabyć. Od dłuższego czasu ustawa deweloperska i rachunki powiernicze pomagają uniknąć utraty pieniędzy. Obecnie większość inwestycji objęta jest rachunkiem powierniczym, na który kupujący wpłaca pieniądze, ale do dewelopera trafiają one dopiero w miarę postępu prac. Dzięki temu wpłacone środki są zabezpieczone przez bank udzielający kredytu. Pomimo takiego zabezpieczenia naszych środków pieniężnych, warto sprawdzić jak długo deweloper funkcjonuje na rynku a także ile projektów mieszkaniowych zrealizował do tej pory. Jeżeli masz taką możliwość sprawdź również opinie na temat firmy deweloperskiej. Zawsze możesz obejrzeć dotychczasowe inwestycje zrealizowane przez wybranego dewelopera aby naocznie przekonać się jak został wykonany budynek mieszkalny i jak prezentuje się po kilku latach jego użytkowania przez mieszkańców.

3. Wielkość mieszkania

Przy zakupie nowego mieszkania warto wziąć pod uwagę nie tylko nasze obecne potrzeby mieszkaniowe, ale również uwzględnić nasze plany na przyszłość, choćby takie jak powiększenie rodziny. W ofercie deweloperów znajdziecie duże mieszkania powyżej 80 m2, których cena za m2 jest znacznie niższa niż np. kawalerki. Rozsądnym wyborem wydaje się być takie mieszkanie, które w razie potrzeby w łatwy sposób będziemy wstanie przearanżować lub ewentualnie zmienić funkcję danego pomieszczenia na inne – wstawić do, dotychczas, pokoju dziecięcego biurko czy krzesło pikowane i przearanżować je na gabinet, czy też na odwrót – z gabinetu zrobić pokój dla swojej pociechy. Najbardziej popularnym wyborem są obecnie mieszkania 2 a nawet 3 pokojowe osadzone na stosunkowo niewielkim metrażu (50-60m2), które w łatwy sposób możemy dostosować do własnych potrzeb. Jeżeli zdecydujemy się właśnie na takie mieszkanie zwróćmy szczególnie uwagę na rozplanowanie poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu. Sprawdźmy czy w pokojach są ściany wolne od drzwi i okien, dzięki czemu będziemy wstanie właśnie w tych miejscach ustawić meble, takie jak np. krzesła z podłokietnikiem. Gabaryty mieszkania to nie tylko jego metraż ale również wysokość samych pomieszczeń. Pamiętajcie, że wysokość mieszkania wpływa na postrzeganie jego przestrzenności. Poza wielkością samego mieszkania dobrze jest zwrócić uwagę na wielkość oraz dostępność dodatkowych pomieszczeń takich jak wózkownia czy też piwnica lub komórka lokatorska. W tym przypadku cena za m2 takiego pomieszczenia jest mniejsza niż samego mieszkania a jago zakup zdecydowanie podniesie nam komfort życia. Nie zapomnijmy też o sprawdzeniu dostępności miejsc postojowych w garażu w inwestycji, w której wyszukaliśmy swoje nowe mieszkanie.  Zakup miejsca parkingowego oszczędzi nam sporo czasu i nerwów związanych z poszukiwaniem miejsca do zaparkowania swojego pojazdu.

4. Usytuowanie mieszkania w budynku

Usytuowanie mieszkania względem stron świata, to dość istotny czynnik, który będzie miał wpływ na odpowiednie nasłonecznienie oraz ilość światła dziennego, które zagości w naszym mieszkaniu w ciągu całego dnia. Co z całą pewnością  bezpośrednio wpłynie nie tylko na nasz komfort i dobre samopoczucie ale również na rachunki które będziemy ponosić za ogrzewanie oraz oświetlenie naszego mieszkania.  Oczywiście najlepszym wyborem byłoby mieszkanie z ekspozycją okien na wszystkie strony świata, lecz nie zawsze mamy możliwość wyboru mieszkania, które spełni wszelkie nasze wymagania, dlatego warto określić te dla nas najważniejsze.

Udostępnij